Autumn Timetable 2018

/Autumn Timetable 2018
Autumn Timetable 2018 2018-07-10T15:12:10+00:00

Main School (13 week Term)
Tuesday 4th September – Friday 7th December
Half Term (no classes Tuesday 23rd October – Friday 26th October

Saturday School (13 week Term)
Saturday 8th September – Saturday 8th December
No classes 27th October
Classes relocate to alternative venue 6th Oct, 10th, 17th & 24th Nov, 1st December.

Burgess Hill Girls Weekday Clubs (12 week Term)
Monday 10th September – Tuesday 11th December
No classes Monday 22nd October – Friday 2nd November

Manor Field Clubs (13 week Term)
Wednesday 12th September – Wednesday 12th December
No classes Wednesday 24th October

Day Time Class Venue Room Teacher
Monday 4:00 - 4:30 tbc Burgess Hill Girls Oaks Hall tbc
Monday 4:30 - 5:15 tbc Burgess Hill Girls Oaks Hall tbc
Monday 5:15 - 6:00 tbc Burgess Hill Girls Oaks Hall tbc
Tuesday 4:00 - 4:30 Reception & Yr1 Ballet - Pre Primary Burgess Hill Girls Oaks Hall Miss Charis
Tuesday 4:30 - 5:05 Year 2 Ballet - Primary Burgess Hill Girls Oaks Hall Miss Charis
Tuesday 5:05-5:40 Year 4+ Ballet - Grade 2 Burgess Hill Girls Oaks Hall Miss Charis
Tuesday 3:20 - 4:15 Infants Modern (Primary/Grade 1) NEW Birchwood Grove Hall Miss Abi
Tuesday 4:30 - 5:30 Grade 2 Modern Birchwood Grove Hall Miss Abi
Tuesday 5:30 - 6:30 Grade 3 Modern Birchwood Grove Hall Miss Abi
Tuesday 6:30 - 7:30 Grade 4 Modern Birchwood Grove Hall Miss Abi
Tuesday 6:00-7:00 Grade 5 Modern Woodlands Meed College Hall Miss Charis
Tuesday 7:00 - 8:00 Grade 5 Tap Woodlands Meed College Hall Miss Charis
Tuesday 8:00 - 9:00 Intermediate Modern Woodlands Meed College Hall Miss Charis
Wednesday 3:10-4:00 Infants Ballet Club Manor Field Hall Miss Sophie
Wednesday 4:00-4:25 Infants Jazz CLUB Manor Field Hall Miss Sophie
Wednesday 4:30-5:15 Bronze Jazz Manor Field Hall Miss Sophie
Wednesday 5:15-6:15 Grade 4 Modern Manor Field Hall Miss Sophie
Wednesday 6:15 - 7:00 Senior Jazz Manor Field Hall Miss Sophie
Wednesday 4:00 - 5:00 Advance 1 Tap Profiles Dance Studio, Hassocks Studio Louise
Wednesday 5:00 - 6:00 Intermediate Tap Profiles Dance Studio, Hassocks Studio Louise
Wednesday 6:00 - 7:00 Grade 6 Modern Profiles Dance Studio, Hassocks Studio Louise
Thursday 9:30 - 10:10 Pre School Ballet Queens Hall, Cuckfield Hall Miss Laura
Thursday 10:25 - 11:05 Pre School Ballet Queens Hall, Cuckfield Hall
Thursday 4:15 - 5:00 Primary Ballet Woodlands Meed School Studio 2 Miss Laura
Thursday 4:15 - 5:15 Grade 3 Ballet Woodlands Meed School Studio 1 Penny
Thursday 5:00 - 6:00 Grade 1 Ballet Woodlands Meed School Studio 2 Miss Laura
Thursday 5:15 - 6:30 Grade 4 Ballet Woodlands Meed School Studio 1 Penny
Thursday 6:00 - 7:00 Grade 2 Ballet Woodlands Meed School Studio 2 Miss Laura
Thursday 6:30 - 7:45 Intermediate Ballet Woodlands Meed School Studio 1 Penny
Thursday 7:00 - 8:00 Grade 3 Ballet Woodlands Meed School Studio 2 Miss Laura
Thursday 7:45 - 9:00 Grade 5 Ballet Woodlands Meed School Studio 2 Penny
Thursday 6:30 - 7:15 PBT Woodlands Meed School Studio 3 Louise
Thursday Coaching Woodlands Meed School Studio 3
Friday 3:20 - 4:00 Infants Ballet (NEW) Birchwood Grove Studio Miss Sophie
Friday 3:20 - 4:15 Primary Ballet Birchwood Grove Hall Miss Abi
Friday 4:00 - 4:45 Grade 1 Ballet Birchwood Grove Studio Miss Sophie
Friday 4:30 - 5:00 Infants Tap (NEW) Birchwood Grove Hall Miss Abi
Friday 5:00 - 5:45 Grade 1 Tap Birchwood Grove Hall Miss Abi
Friday 5:00 - 6:00 Grade 3 Tap Woodlands Meed College Hall Miss Sophie
Friday 5:45 - 6:45 Grade 2 Tap Birchwood Grove Hall Miss Abi
Friday 6:00 - 7:00 Grade 4 Tap Woodlands Meed College Hall Miss Sophie
Friday 6:45 - 7:30 Teen Tap / Bronze Tap Birchwood Grove Hall Miss Abi
Saturday 9:00 - 9:45 Pre Primary Ballet (Reception) Burgess Hill Girls Croft II Performance Hall Miss Tabitha
Saturday 9:00 - 9:45 Primary Ballet (Year 1&2) Burgess Hill Girls Croft II Studio Miss Laura
Saturday 9:50 - 10:50 Primary Tap & Grade 1 Modern Combo class Burgess Hill Girls Croft II Performance Hall Miss Tabitha
Saturday 9:50 - 10:50 Grade 1 Ballet Burgess Hill Girls Croft II Studio Miss Laura
Saturday 10:55 - 11:40 Pre Primary (Year 1) Burgess Hill Girls Croft II Studio Miss Laura
Saturday 10:55 - 11:40 Pre Primary (Year 1) Burgess Hill Girls Croft II Performance Hall Miss Tabitha
Saturday 11:40 - 12:25 Pre School Ballet Burgess Hill Girls Croft II Studio Miss Laura
Saturday 11:40 - 12:25 Pre School Ballet Burgess Hill Girls Croft II Performance Hall Miss Tabitha